Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

merkeziyetsiz-finans-defi-nedir

Merkeziyetsiz finans (DeFi) nedir sorusunun cevabı, aslında içinde saklıdır. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve blockchain ağların üzerine inşa edilmiş bir uygulama olmaktadır. Aynı zamanda finansal uygulamalar ekosistemini de ifade etmektedir.

Herkes tarafından kabul olan bir sistem olacak mı, bilinmemektedir. Fakat şu anda herkesin hem kullanımına açıktır hem de herhangi bir izin gerektirmeden kullanılmaktadır. Bu akımın en büyük amacı ise; tamamen şeffaf bir hizmetin inşa edilebilmesi olacaktır. Dolayısıyla burada kullanıcılar için herhangi bir öncelikli kişi olmayacaktır. Tamamen kendi kontrolünüz dahilinde bir sisteme tabi olacaksınız. Bu durumda da tamamen eşler arasında olan merkeziyetsiz uygulamalar dahilinde bir etkileşim oraya çıkacaktır.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve Bitcoin İlişkisi

Bitcoin ve Ethereum gibi belli bir merkezi olmayan ve karar verici otoritelerin olmadığı sistemler DeFi için ideal örneklerdir. Fakat finansal araçlar sadece para gönderme ve alma ile sınırlı olmadığı için DeFi denildiğinde daha gelişmiş finansal işlevleri akla getirmek doğru  olacaktır.

DeFi , başta Ethereum olmak üzere herkese açık blok zincirlerindeki finansal hizmetler için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. DeFi ile faiz kazanma, kredi kullanma, borç verme, sigorta satın alma, türev takası ve varlık takası gibi bankaların desteklediği hizmetlerin çoğundan yararlanabilirsiniz. Üstelik daha hızlıdır ve evrak işleriyle uğraşmak ya da üçüncü taraflarla çalışmak gerekmez.

DeFi, Bitcoin’in temel önermesi olan dijital para fikrini genişleterek Wall Street’e tamamen dijital bir alternatif sunar. Üstelik bu alternatifte ofisler, takas merkezleri, bankacı maaşları gibi masraflar yoktur. İnternet bağlantısı olan herkesin erişebileceği daha açık, daha özgür ve daha adil finansal piyasalar oluşturma potansiyeline sahiptir.

DeFi’nin Farkı Nedir?

Bir bankaya güveniyor olmak, son zamanlarda herkes tarafından çekince konusu oldu. DeFi ise bu noktada, bankaya güven duymayanlar için ideal bir alan oldu. Bir sistemin oluşturduğu algoritma sayesinde, işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz alan olacaktır. DeFi’nin kendi bünyesinde ve kendi ağlarına bağlı olmak ile beraber birçok farklı cihazı bulunur. Bu cihazlarda ise; belirli bir formül ve algoritmalar dahilinde işlemler gerçekleşir. Dolayısıyla eğer sizler de bu sistemi kullanıyorsanız, siz bu sistemin çalışmasını da desteklemiş olursunuz. Haricinde ise herhangi bir merkezi otoritenin müdahalesi mümkün olmaz. Genel anlamda ise DeFi için bazı avantajlar şunlardır:

  • Yeni bir kripto projeleri ile birlikte fon toplar.
  • Merkezi olmayan tüm borsaların ortaya çıkmasını sağlar.
  • Paraya dayalı olan tüm bankacılık sistemlerinin herkes tarafından kullanımını sağlar.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Kullanım Alanları Nelerdir?

DeFi’nin en bazı büyük prensipleri bulunur. Kaldı ki bunlardan en çok göze çarpanı ise; geleneksel finans işlemlerinden, çok daha iyi bir sistem sunacaktır. Dolayısıyla bu durum sayesinde, DeFi’nin kullanım alanları merak konusu oldu. Bu alanlar ise şöyledir:

  • Kurulan sistem sayesinde gerek borç alma gerek ise de borç vermek işlemleri gerçekleştirilecektir.
  • Tüm dünyada hem hızlı hem güvenli hem de ucuz para transferi ypılacaktır.
  • Sahip olduğunuz bir varlığı tamamen tokenlaştırabileceksiniz. Bu sayede o varlığa hem bir değer vermiş olacak hem de tranferini sağlayacaksınız.

Dolayısıyla Merkeziyetsiz finans (DeFi) nedir sorusunun cevabının farklı açıdan cevaplarını bu sayede alabilirsiniz.

İnsanlar bugün DeFi ile şu şekilde etkileşime girmektedir: 

Ödünç Verme: Kripto paranızı ödünç vererek ayda bir kez değil, her dakika faiz ve ödül kazanın.

Borç Alma: Geleneksel finans kurumlarının sunmadığı son derece kısa vadeli “flaş krediler” dâhil, evrak işleriyle uğraşmadan anında kredi alın.

Takas: Belirli kripto varlıklarını, aracısız olarak hisse senedi alıp satar gibi eşler arasında takas edin.

Gelecek için Tasarruf: Kripto paranızın bir kısmını, tasarruf hesabı alternatiflerine yatırarak bankalardan daha yüksek faiz oranından yararlanın. 

Türev Satın Alma: Belirli varlıklara uzun veya kısa vadeli olarak oynayın. Bunu, hisse senedi opsiyonlarının veya vadeli işlem sözleşmelerinin kripto para versiyonu olarak düşünebilirsiniz.