IEO Nedir?

ieo-nedir

Kripto paralar bizlerin dünyasına girmeye başladığı ilk anlardan itibaren IEO nedir gibi farklı kavramlarda karşımıza çıktı. Dolayısıyla kripto nedir sorusunu anlamak için, aynı zamanda bu kavramlara da hakim olmak gerekecektir. IEO kavramının açılımı; Initial Exchange Offering, yani İlk Borsa Arzı olacaktır. Piyasaya yeni bir kripto çıktığı zaman, fon toplama işlemi meydana gelir. Dolayısıyla bu fon işleminin herhangi bir kripto borsası üzerinden yapılmasına IEO adı verilir.

IEO ve aynı zamanda IDO için, en temel nitelikli farklar buradan çıkmaktadır. IDO’lar tamamen merkezi olmayan bir borsa üzerinden gerçekleştirilmektedir. IEO’lar ise bunun aksine, bir merkezi olan borsa içerisinde işlemlerini gerçekleştirmektedir. IEO’lar tamamen projelerin yer aldığı, kripto para borsalarında kullanıcılar için gerçekleşiyor olacaktır. Fakat bazılarının sadece birkaç borsa içerisinde yer alması da mümkün olacaktır. Şu aşamada geliştirime döneminde olan fazlaca kripto para ve aynı zaman blok zinciri projesi bulunmaktadır. Fakat projelerinde ortaya çıkabilmesi için belirli bir finansal bütçe ayrılmalıdır. Her ne kadar bazı gruplar ve aynı zamanda da kişiler tarafından destek olsa bile; maalesef ek bir fona ihtiyaç duymaktadırlar.

IEO’nun Özellikleri Nelerdir?

Bir yatırım yapacağınız zaman, öncelikli olarak hissetmeniz gereken duygu, güven olacaktır. IEO nedir, sorusu ise burada baş göstermektedir. Dolayısıyla tamamen güveneceğiniz bir sistemin oluşmasını ya da kişilerin bulunmasını beklemeniz en doğrusu olacaktır. Kaldı ki sonucunda IEO’lar, için yatırımcı değil; aksine projeler çok daha önemli bir hale gelecektir. IEO proje ekipleri ise; tamamen kripto borsasına hakim olacak şekilde borsayı takip eder. IEO uygulamasının borsa üzerinde gerçekleşmesi ve aynı zamanda da listeleniyor olması halinde de kullananlar borsanın güvencesi altında olmaktadırlar. IEO’ların gerçekleşmesi içinde bazı durumlar söz konusu olacaktır. Bunun için token’lerin aynı zamanda herhangi bir borsada listeleniyorsa bir başka borsada listelenmesi de güç olacaktır.

Bazı yatırımcılar, söz konusu IEO için pek de parlak bakmamaktadır. Bunun nedeni ise bazı ICO, yani ilk coin arzlarının kötü niyet devamında gerçekleşmesidir. Dolayısıyla IEO’larda zaman içerisinde bu kötülükten etkilenmektedir. IEO’laın bir başka sorunu ise; token satışı için gerektiği kadar verimli olmaması olacaktır.

IEO Çalışma Mantığı Nedir?

IEO’lar için, tamamen kripto borsaları gerekli olacaktır. Dolayısıyla borsalarda kendi markaları için oldukça önemli bir hale gelen IEO’ları değerlendirmelidir. Bazen ise IEO’lar, kripto para borsalarının bazı olumsuzluklarına da neden olmaktadır. Dolayısıyla IEO öncesinde kripto para borsasında oldukça sağlam bir kontrol yapılmaktadır. IEO’lar için, yasal olması iyi bir ekip olması ve güvenilir olması da oldukça önemlidir. Bu gibi durumlar sağlandıktan sonra haliyle projeler desteklenir.

Kontrol aşaması white paper ile başlamaktadır. Gerek proje tanıtımı gerek proje teknolojisi gerek token ekonomisi ve proje ekibi en ince ayrıntısına kadar araştırma olacaktır. IEO’ya katılım için; AML ve KYC’nin tamamlanması esas olacaktır. Bu sayede tamamen bir şeffaflık karşınıza çıkmış olacaktır.

IEO’ya Katılım Sağlamak İçin Ne Yapılır?

Eğer sizlerde IEO’ya katılmak istiyorsanız, bazı halleri sağlamanız gerekecektir. Öncelikli olarak kripto para borsasında IEO için bir yatırım yapmak istenilen IEO bulunmalıdır. Sonrasında ise tamamen zorunlu tutulan AML ve KYC işlemleri tamamlanmalıdır. En son aşamasında ise hesabınızda gerektiği miktar kadar token bulunmalıdır.

Fakat burada aklınızda çıkartmamanız gereken bir durum vardır. Her borsa içerisinde IEO katılım şartları aynı değildir. Bazı borsalar ise, kişilerin cüzdanı içerisinde yerel token bulunması şarttır maddesini eklemiştir. Bu aşamadan sonra ise kullanıcılara bir çekiliş hakkın tanımlanacaktır. Sonrasında ise kuradan çıkan kişiye gereken kuralların neticesinde fon sağlanır.