Halving Nedir?

halving-nedir

Kripto deyimlerinden en çok karşımıza çıkanlardan birisi de; halving nedir, kalıbı olacaktır. Kripto paralarda, öncelikli olarak her detayı bildiğiniz durumda diğer detayları da anlamaya başlayabilirsiniz. Halving anlamını anlamak için ise; öncelikli olarak Bitcoin madenciliği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Bitcoin madenciliği, en kısa yöntem neticesinde; yapılan işlemlerinden onaylanmasından geçmesi olacaktır. İşlemler onaylanır, en kalıcı olacak şekilde ise tamamen blok zincirine yazılması ile başlar. Bu işleme ise matematiksel doğrulama adı verilecektir. Bu şekilde Bitcoin madenciliği yapan kişilere ise, madenci adı verilecektir. Madencilerin tüm bu işlemleri yapabilmeleri için bir teşvike ihtiyaçları bulunur. Bu durumda durumda onlara; 12.5 BTC’lik ödül verilmektedir.

Tüm bu Bitcoin blok zincirleri arasında, yaklaşık olarak 10 dakika vardır. Yani tümüne baktığımız zaman 10 dakikada bir olacak şekilde bir blok üretilecektir. Tabi ki bu durum her 10 dakikada bir 12.5 BTC anlamına gelecektir.

Şu aşamada ise günlük ortalama olarak 1800 BTC üretilmektedir. Sonucunda ise yine günlük olarak piyasaya, 1800 BTC sürülmektedir.

Tüm bu durumları göz önüne aldığımız zaman, aslında Halvingin anlamı, çok kolay bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Halving sonucunda Bitcoin, karşımıza çıkan blok ödüllerinin, neredeyse yarı  yarıya azalması anlamına gelmektedir. Bu konuda ise Bitcoin’in bir sistemi vardır. Bu sistem doğrultusunda her 210 bin blokta bir olacak şekilde, bu işlem meydana gelecektir. Bu da totaline baktığımız zaman yaklaşık olarak 4 yıla dayanacaktır. Satoshi Nakamoto’nun bu sistemi sağlamasının en büyük sebebi; enflasyona karşı korunan bir varlık oluşturmak olacaktır. Bu sebeple ise Bitcoin’in seneler sonra ne kadar azalacağını da göreceğiz.

Bitcoin Halving Ne Zaman Olur? 

Bu güne kadar baktığımız da, Bitcoin için iki adet blok yarılanması durumu meydana geldi. Tabi ki bu duruma aynı zamanda da halving diyebiliriz. Bunlardan birisi 2012 senesinde meydana gelirken bir diğer ise 2016 senesinde meydana geldi. Tam ilk yarılanma içerisinde; 50 BTC oranında blok ödülü meydana geldi. Bu ise 25 BTC oranına kadar indirildi. Söz konusu ikinci yarılanmada ise; 12,. BTC oranına kadar bu fiyat kısmı yarılandı. Üçüncü yarılanmaya baktığımız zamanda ise; 2020 senesinde, 6.25 BTC oranına kadar geriledi. Tüm bu şartlar göz önüne alındığı zamanda ise; 900 oranına kadar BTC üretimi oldu. Bu durumda ise; bazı satış baskıları meydana geldi ve yeni BTC’ler için yarı yarıya azalma söz konusu oldu.

BTC Halving Neden Önemlidir?

Bticoin Halving, birçok açıdan oldukça önemli bir durumu meydana koyar. Kendisine verilen önemin en büyük nedeni; fiyat üzerinde, bazı etkiler yaratır. Tam olarak ise bu yüzden önemli olacaktır. Tüm yarılanmalara baktığımız zaman, hepsinden sonra Bitcoin için büyük derecede fiyat artışına neden oldu. Bunun nedeninin ise; madencilerin bazı durumlarından dolayı kaynaklandığını ifade etmektedir. Bu durumda satış baskısı azalıyor, kripto arzı ise yavaş bir biçimde düşmesi söz konusu oluyor. Bu tür yarılanmalardan sonra eğer talep aynı derecede kalırsa; arz da yarı biçimde düşmüş olacaktır. Halving için bir başka önem kaynağı ise; yıllık enflasyon konusundadır.

Bitcoin yarılanması, aynı zamanda madencilik konusunda da oldukça hassas bir terazide durmaktadır. Dolayısıyla madencilerin, bu konudaki rolü oldukça önemli olacaktır. Kaldı ki madencilerin görevleri her ne kadar; BTC işlemlerinde yardımcı olmak ve yeni bloklar üzerindeki madencilik olsa da, aynı zamanda ağı tehditler üzerinde korumakta onların görevi olacaktır. Bakıldığı zaman neredeyse 21 milyon kadar BTC olduğunu bilinmektedir. Tamamının neredeyse 2140 yılına kadar ortaya çıkarılacağı söz konusu olmaktadır. Sene 2024’de ise; Mart ya da Nisan gibi bir yarılanma olacağı konuşulmaktadır. Halving nedir sorusuna ise bu şekilde cevap vermek mümkün olacaktır.