Fork Nedir?

fork-nedir

Kripto paraların hayatımıza girmesi ile yeni kavramlar ortaya çıkmaya başladı ki fork nedir sorusu, bu kavramlardan birisinin de cevabı niteliğinde meydana çıkacaktır. Bitcoin, bundan 13 sene önce hayatımıza girdi. Bu hayatımıza girişten sonra, Bitcoin’in devamında, birçok farklı kriptoda oluşmaya başladı. Bu oluşumlara ise genel itibariyle altcoin adı verildi. Bu altcoinler bazı olaylar sonucunda meydana gelir. Bu olaylara ise kripto dünyasında bazı isimler verilir. Söz konusu fork ise bu durumlardan birisi olacaktır.

Kripto paralar finans dünyası için tamamen yeni bir soluk oldu. Bu dünya içerisinde de herkes kriptolara az çok yatırım yapma yolunda adım attı. Fakat finans dünyasının değişimine adım atılacak olan bu kriptolar içinde belirlenen kavramlara, muhakkak dikkat edilmesi gerektiğini söylemeliyiz. Bitcoin, başlangıç aşamasında merkezi olmayan bir kripto olarak karşımıza çıktı. Dolayısıyla zaman ilerledikçe, başka özelliklere sahip olan kriptolar ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu kripto paraların olayı ise; fork sonucunda ortaya çıkması oldu. Fork’un ise bizdeki anlamı çatallanmadır.

Detaylı Anlatım ile Fork

Yukarıda fork nedir konusundan kısaca bahsettik. Fakat forku anlamak her ne kadar kolay gibi gözükse de, bir anlamda dikkat ve detay ister. Çatallanmanın ortaya çıkması, aslında küçük bazı olaylara dayanır. Geliştiriciler veya kullanıcı tabanı, bir kripto hakkında herhangi bir değişiklik yaptığı zaman ya da buna karar verdiği zaman, çatallanma ortaya çıkar. Bilindiği üzere bir dönemde Ethereum’da da aynı durum meydana geldi. Büyük bir hack meydana geldi. Bir diğeri ise; Bitcoin’de ve Bitcoin Cash’de oldu. Topluluk içerisinde temel bir anlaşılmazlık meydana geldi. Sonrasında da çatallanma oluştu.

Temel anlamına baktığımız zamanda ise, aslında çatallanma, blokaj protokolünde yazılım içerisinde, herhangi bir işlemin geçerli olup olmaması ile alakalıdır. Dolayısıyla bu işleminde geçerli olup olmamasına karar verilen bir sistemdir. Kaldı ki blokzincirinde oluşan bazı sapmaların çatal olarak kabul edildiği durumlar anlamına gelir. Bu durumda hard fork ve soft fork adı ile iki çeşidi vardır.

Hard Fork

Hard fork, tamamen geriye dönük olan bir sistemi ele alır. Dolayısıyla geriye dönük olan tüm uyumsuzluğun bozulmasını anlamına gelecektir. Bazı yazılımlar eski düğümleri çalıştırır. Bu sebeple yeni işlemleri gerçekleştirirken geçersiz olarak görünür. Bu da işlemlerin güncellenmesi demek anlamına gelir. Eğer topluluğun büyük bir kısmı eski kurallar dahilinde devam etmek isterse, burada oluşan zincir tamamen bölünecektir. Bu da iki ayrı para birimine neden olur. Buna örnek olarak ise Bitcoin’den ortaya çıkan Bitcoin Cash diyebiliriz.

Soft Fork

Hard ve Soft Fork arasında herhangi bir çizgi ortaya çıkmadan, tamamen birbirleri zıddına hareket eden bir durumu yansıtır. Geriye dönük olarak yapılan işlemlerin uyumluluğunu ortaya koyar. Soft fork sistemi oluştuğu zaman, eski düğümler, karşımıza çıkan yeni işlemleri de kabul edecektir. Fakat burada da çıkartılıyor olan tüm düğümler için, güncellenmiş olan düğümlerce yok sayılacaktır. Bu durum ise yumuşak çatallarn ağda oluşan karma gücün tümünün gerektiği anlamına gelecektir. Aksi durumda en küçük olan zincir olur ve soft fork ortaya çıkar.