Blockchain Nedir?

blockchain-nedir

Kripto paralar, hayatımızız girdiği andan itibaren Blockchain nedir sorusu da merak edilmektedir. Her ne kadar oldukça karmaşık bir yapıya sahipmiş gibi gözüküyor olsa bile, oldukça basit bir sistemin olduğunu söylemek mümkündür. Gerek merkezi olmaması gerek is de herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymaması, aslında Blockchain teknolojisini ortaya koymaktadır. Bu teknoloji sayesinde, veriler bir ağ üzerinde dağıtılır ve saklanılıyor olan bu kayıt teknolojisine ise Blockchain adı verilir. Dolayısıyla Blockchain’in bir diğer anlamı da, aynı zamanda blok zinciri olarak bilinmektedir.

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

En sade tanımı beraberinde sizlere yukarıda, blok zincirinden söz ettik. Gerek para transferi konusunda olsun gerek ise de teknoloji konusunda olsun, en güçlü olan güvenlik aracıları olacaktır. Her ne kadar bundan 25 yıl kadar önce gündeme gelse bile, yeni yeni hayatımızın ortasında yer alır. Hem Bitcoin hem de diğer altcoinler ile birlikte hayatımızda, artık silinmeyecek bir yerdedir.

Blockchain Mantığı Nasıl Çalışır?

Her kripto kavramını anlamak demek, aslında tam olarak öğrenmek anlamına gelmez. Blockchain mantığı ise buradan gelir. Bu teknolojiyi anlayabilmek için, öncelikli olarak bazı kısımları hem anlamak hem de çözmek gerekir. Şifreleme bilimi hakkında biraz olsa da bilginiz var ise; bu mantığı da çözmek zor olmayacaktır.

Şifreleme teknolojisi, bundan yıllar öncede hayatımızın ortasında bulunmaktaydı. Fakat o zaman ne getirisi vardı ne de bu kadar irdelenmesi gerekiyordu. Modern şifreleme teknolojisi dediğimiz mantık ise, tam olarak buradan gelir. Oluşan bazı şifreler; hem dosyaları hem de verileri açan bazı kodlar üretir.

Blockchain Sisteminin Avantajları Nedir?

Kendinize oldukça uzak gibi gördüğünüz Blockchain teknolojisi, aslında hayatınızın ortasında yerini alacak gibi duruyor. Dolayısıyla Blockchain nedir, sorusunun cevabından sonra da; avantajlarını bilmek büyük fayda sağlayacaktır. Blok zincirinin avantajları ise şu şekildedir:

  • Söz ettiğimiz üzere, herhangi bir merkeze bağlı olmamasının, blok zinciri üzerinden büyük faydası vardır. Bu sayede hem hızlı hem güvenli hem de oldukça az maliyetlidir.
  • Bilindiği gibi, blok zincirinin temeli tamamen bir matematik formülüne bağlı olarak gelişmektedir. Dolayısıyla otomatik olarak işlem görmesi ve çalışması ile bağlantılı olarak, hata ihtimali oldukça düşük olacaktır.
  • Blok zincirine dahil olan cihazlar, aynı zamanda dağınık cihazlar olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla da dışarıdan müdahale yapıldığı zaman hem engellenir hem de şeffaflık oluşur.