Bitcoin, Zengin Yatırımcılar BTC Satışlarına Devam Ederken Nihai Ayı Piyasası Kapitülasyonunu Riske Atıyor

Bitcoin, Zengin Yatırımcılar BTC Satışlarına Devam Ederken Nihai Ayı Piyasası Kapitülasyonunu Riske Atıyor .

Ancak daha deneyimsiz yatırımcılar uzun vadeli Bitcoin sahibi olmayı tercih ediyor ve satış tarafındaki riskleri 30.000 doların altında sınırlıyor.

Zincir analisti Willy Woo’ya göre, 1 milyon dolardan fazla Bitcoin’i elinde tutan adresler olan “balinalar” satış baskısını artırıyorsa Bitcoin (BTC) son bir ayı piyasası kapitülasyonuna uğrayabilir.

Başka bir Bitcoin düşüşü için yer var mı?

Woo, kısa vadeli yatırımcıların tarih boyunca Bitcoin piyasasına girdikleri ortalama fiyatı değerlendirdi ve değerdeki günlük değişimi grafikledi. Bu, “deneyimsiz” yatırımcıların BTC serbest düşüş sırasında BTC’yi “deneyimli” yatırımcılara sattıklarında sinyal veren bir metrik olan bir maliyet temeli ile sonuçlandı, bu da genellikle piyasanın dibiyle çakışıyor.

Maliyet bazında, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, güçlü bir birikim gerçekleşmeden önce, önceki ayı piyasaları sırasında önemli düşüşler yaşandı. İlginçtir ki, Bitcoin’in Kasım 2021’de 69.000 dolardan Mart 2022’de yaklaşık 39.000 dolara kadar devam eden düzeltmesi maliyet bazında büyük bir düşüşe neden olmadı.

Bitcoin kısa vadeli tutucu maliyet bazında değişiklik. Kaynak: Willy Woo

“Henüz teslim olup olmadığımız kesin değil,” diyen Woo, maliyet bazında sinyale dayanarak “başka bir düşüşe yer olduğunu” da sözlerine ekledi.

Balinalar BTC’lerini satıyorlar

Woo’nun görünümü, Bitcoin’in bir sonraki büyük düşüşü hakkında yükselen spekülasyonlara paralel olarak ortaya çıktı. Örneğin, AcheronInsights editörü Christopher Yates, BTC’nin fiyatının “bozulan makro ortam” nedeniyle 30.000 dolara kadar çakılabileceğini söyledi.

Yates, en son BTC analizinde şunları ekledi: “Beni 2022 için düşük seviyenin henüz olmadığı konusunda giderek daha temkinli kılan şey, 2019’un sonlarında, 2020’nin başlarında ve 2021’in ortalarında son zamanlarda en düşük seviyelerde meydana gelen hacimde kapitülasyon tarzı bir artış görmemizdir.”

“Bir piyasa dibi için bir ön koşul olmasa da, hacimde kapitülasyon benzeri bir artış, böyle bir tabanın yakın olabileceği zamanlar için bize güven vermeye yardımcı olur.”

Veri kaynağı Ecoinometrics, en son haftalık raporunda küçük ve zengin Bitcoin yatırımcıları arasındaki talep boşluğunun kanıtını sundu. Örneğin, 10 BTC kadar tutan adreslerin son 30 gün içinde madeni paraları biriktirdiğini kaydetti.

Bitcoin zincir üzerinde birikim ve dağıtım. Kaynak: Ekoinometri

Tersine, 10’dan fazla BTC’ye sahip olanlar bunları dağıtıyor.

Woo ayrıca Bitcoin balinalarının zulalarını sattıklarını ve böylece fiyat üzerindeki aşağı yönlü baskıyı koruduklarını da kaydetti. Bu, küçük yatırımcıların satış tarafındaki baskıyı emdinir ve şimdiye kadar Bitcoin fiyatının 30.000 doların altına düşmesini önlediği anlamına gelir.

Ek olarak, Ekoinometrik analist Nick, devam eden birikim eğiliminin “olabildiğince durgun” olduğunu belirterek, Federal Rezerv’in mart ayında artan enflasyonu evcilleştirmek için beklenen kur zammından sonra zayıflayabileceğini de sözlerine ekledi. Alıntılar:

Özetlemek gerekirse, kontrol Fed’de. Sıkılaştırma döngülerini bozarlarsa, tüm risk varlıkları depolanacaktır. Bitcoin şu anda bir risk varlığı gibi işlem yapıyor, bu yüzden bir istisna olması olası değil.

Ekoinometri ve Willy Woo’nun analizi, deneyimsiz yatırımcıların madeni paralarını boşaltmadığını ve bu nedenle bu süreçte uzun vadeli sahipler (LTH) haline geldiğini de gösteriyor.

Bitcoin tarihteki “en deflasyonel”

Bu arada ARK Invest zincir analisti David Puell’e göre, “LTH Enflasyon/Deflasyon oranı” adlı bir başka metrik de yukarıda belirtilen teoriyi doğruluyor.

Ayrıntılı olarak, Bitcoin enflasyonu LTH’nin BTC’lerini madencilerin doğal satış tarafından daha hızlı bir şekilde dolaşıma soktuklarına işaret ediyor. Buna karşılık, deflasyon, LTH’lerin her gün olağanüstü toplam arzın yanı sıra madenci satış tarafının orantılı bir miktarını emdiğini göstermektedir.