Altcoin Nedir?

altcoin-nedir

Altcoin nedir, Bitcoin’in gündeme düşmesinden sonra, en çok merak edilen konu başlıklarından birisi oldu. Altcoinler, her ne kadar Bitcoin’e alternatif olarak çıkmış olsa bile, günümüzde Bitcoin’den çok daha fazla rağbet görür. Tabi ki bunda Bitcoin’in fiyatının artmasının da oldukça büyük etkisi vardır.

Bitcoin’e olan rağbet, zaman içerisinde her an yükselerek devam etmiştir. Fakat zamanın da getirisi ile beraber, Bitcoin çıkartmak hem oldukça zor hem de maliyetli hala geldi. Dolayısıyla Bitcoin’in yerine, tamamen alternatif kripto para türleri ortaya çıkmaya başladı. Bu durumda herkes, daha küçük ve yeni olan altcoinlere ilgi duydu. Aslında Bitcoin düzeyinde olmayan, fakat bunlarda şifrelenmiş kriptolardır. 2015 senesinde başlayan altcoinler, 600’den fazla olacak şekilde karşımıza çıktı. Bunlar ise Bitcoin exchange sitelerinde yayımlandı.

Bitcoin’in şifrelenmesi için kullanılıyor olan algoritma, Sha-256 şifreleme türü olacaktır. Bitcoin’den sonra, o dönemlerde, en çok ortada adı duyulan coinlerden birisi ise Litecoin oldu. Bu coin ise; Scrypt şifreleme türündeki algoritmasını kullanmaktadır. Kaldı ki bu şekilde, bazı coinlerde farklı algoritmaları da kullanmaktadır.

Altcoinler Doğru Bir Tercih Midir?

Kripto para dünyası, oldukça risklidir. Bu risk karşınıza çıktığı zaman, aslında kendinizi karşınıza çıkabilecek tüm olasılıklara da hazırlamalısınız. Fakat burada, altcoinler doğru bir tercih midir sorusunun cevabı daha önemlidir. Bir konu hakkında yatırım yapacağınız zaman, en ince ayrıntısına kadar da araştırma yapmanız gerekecektir. Dolayısıyla altcoinler, doğru bir tercih olacaktır. Fakat bazı altcoinler, exchange yapılan sitelere eklenmeyeceğinden, bu açıdan da dikkat etmeniz gerekir.

Bazı altcoinler, tamamen kişiyi veya grupları çekmek için ortaya çıkmıştır. Fakat bu altcoinler içerisinde meydana gelen riskler, sizlerin yatırımını da oldukça derin bir şekilde etkileyeceğinden, yukarıda bahsettiğimiz üzere oldukça dikkatli olmanız gerekecektir. Kısaca, altcoin yatırımları oldukça mantıklıdır. Fakat en ince ayrıntısına kadar konu hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Neden Altcoin Üretimi Meydana Gelir?

Altcoin nedir, sorusu ile beraber neden üretildiği ise en merak edilen bir diğer konu oldu. Altcoin üretiminin olmasının en büyük nedeni, Bitcoin’in zaman içerisinde çıkartılmasının zor olmasındandır. Zorluk seviyesi bakımından altcoinler, Bitcoin’e göre, çok daha kolay bir biçimde çıkartılacaktır. Bu sayede hem oldukça hızlı bir şekilde üretildiği gibi hem de hızlı bir biçimde kaldırılacaktır. Bunun yanı sıra Bitcoin ve Litecoin, yüksek seviyede bulunduğu için bu coinler yerine altcoin madeni olur. Bu sayede zorlu seviyede olmayan altcoinler, hem çok daha kolay çıkartılır hem de yatırım yapılabilir.